داشبورد مدیریتی
D

داشبورد مدیریتی


داشبورد مدیریتی management dashboard یا BI یک رابط گرافیکی با استفاده از داده های زمان واقعی است. داشتن این اطلاعات به مدیران این امکان را می دهند تا تصویری کلان از جایگاه سازمان در برابر معیار های مهم بدست آورند، فرصت های گسترش پروژه را شناسایی کرده و در مواردی که نیاز به پیشرفت دارند، موانع را به درستی ببینند. شما از طریق داشبورد مدیریتی میتوانید یک رابط گرافیکی و تصویری داده ها را بررسی کنید. مدیران سازمان ها میتوانند از طریق این اطلاعات، نمای کلی از سازمان یا شرکت خود بدست آورند و آن را در مقابل بحران های مختلف ایمن کنند. داشبورد مدیریتی میتواند اعداد، شاخص های کلیدی عملکرد (kpi) و حتی در کارت های امتیاز دهی عملکرد را در صفحه ای مجزا و با دسترسی های مختلف برای مدیران سطوح بالای سازمانی نمایش دهد.

ویژگی های نرم افزار داشبورد مدیریتی


 
1

استقرار در سازمان های مکانیزه


در سازمان هایی که سیستم های اتوماسیون اداری و صنعتی در آنها مستقر شده است، داشبورد مدیریتی می تواند به سادگی با این نرم افزارها ارتباط برقرار کرده و اطلاعات و داده های مورد نیاز خود را ازپایگاه داده آنها جمع آوری می نماید.در این سازمان ها با ورود یک ربات نرم افزاری عملیات بروز رسانی اطلاعات داشبورد مدیریتی بر اساس بازه زمانی مناسب بصورت خودکار بروز رسانی می گردد

 
2

استقرار در سازمان های غیر مکانیزه


در سازمان هایی سیستم اتوماسیون درآنها مستقر نشده است داشبورد مدیریتی نیازمند یک نفر مسئول است تا فرآیند جمع آوری داده ها و ورود اطلاعات را بصورت دستی انجام دهد. در این سازمان اطلاعات و KPI کلیدی در بازه های زمانی مناسب و بر اساس جدول زمانبندی در نرم افزار بروز می گردد.

انواع داشبورد مدیریتی BI

 

داشبورد مدیریتی استراتژیک


داشبورد مدیریتی استراتژیک برای پایش وضعیت سازمان با اهداف استراتژیک کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت سازمان استفاده می شود. بررسی وضعیت عملکرد سازمان با اهداف تعیین شده بسیار مهم و حیاتی است.

 

داشبورد مدیریتی تحلیلی


داشبورد مدیریتی تحلیل بر پایه مقایسه و تحلیل داده ها برنامه ریزی شده است و بیشتر به عامل ایجاد رویداد و مقایسه با سایر داده ها می پردازد. این داشبورد مدیریتی ها برای مقایسه رویدادهای پیچیده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

داشبورد مدیریتی عملیاتی


داشبورد مدیریتی عملیاتی با پایش سریع و پیوسته داده ها به عملکرد حیاتی سازمان پرداخته و اطلاعات لحظه ای از داده های مختلف را نمایش می دهد. این داشبورد مدیریتی برای مدیریت عملکردهای کاری بسیار مناسب است.

ویژگی های داشبورد مدیریتی BI


نرم افزار داشبورد مدیریتی با توجه به ساختار طراحی خود که در بستر وب طراحی و اجرا شده است امکان بارگزاری در سرورهای ابری و سازمانی را دارا می باشد. این نرم افزار امکان تطبیق با انواع سیستم عامل ها و تلویزیون های هوشمند، تبلت و گوشی و سایر دیوایس هایی که دارای مرورگر اینترنت باشند را دارا می باشد. ساختار طراحی نرم افزار به گونه ای است که با گوشی های هوشمند سازگار بوده و انواع داده ها را می توان به سادگی از گوشی همراه مشاهده کرد.

تعیین سطح دسترسی کاربران مختلف امکان حفاظت از داده ها و جلوگیری از ویرایش نا خواسته آنها را فراهم می نماید. در داشبورد مدیریتی هر کاربر با نام کاربری و کلمه عبور خود فقط به بخشی از اطلاعات که دسترسی به آن برای او تعریف شده است دسترسی دارد و دسترسی به سایر داده ها برای کاربر مقدور نیست.

یکی از ویژگی های مهم داشبورد مدیریتی، ترکیب داده ها و نمایش آنها بصورت تحلیلی و مفید است. داشبورد مدیریتی با تجمیع و مختصر کردن داده ها از منابع مختلف اطلاعاتی مانند پایگاه داده سایر نرم افزار ها، اکسل (بسیاری از کسب و کارها و سازمان های کوچک و متوسط، داده ها و اطلاعات خود را در نرم افزار ماکروسافت اکسل نگهداری می کنند به همین دلیل بسیار مهم است که داشبورد مدیریتی قادر باشد تا علاوه بر اینکه اطلاعات را از پایگاه داده اکسل می گیرد، داده های خود را نیز به فرمت نرم افزار اکسل تبدیل کند) و اطلاعات وارد شده بصورت دستی، این امکان را فراهم می نماید تا داده ها بصورت پردازش شده نمایش داده شوند و بتوان آنها را به سادگی تحلیل کرد.

در داشبورد مدیریتی به سادگی شما می توانید داده ها را در شکل های مختلف از قبیل جدول، نمودار میله ای، خطی، دایره ای، دونات، باکس داده، گییج، گییج وضعیت و ... مشاهده کنید و به سادگی آنها را سفارشی سازی کنید. تعیین رنگ نمودار، رنگ زمینه، شکل زمینه از ویژگی های گرافیکی است که می توانید به سادگی آنها را تعیین نمایید. علاوه بر این بر اساس سلیقه خود امکان استفاده از قالب های Dark و Light را نیز خواهید داشت

مزایای نرم افزار داشبورد مدیریتی BI


در سازمان ها ارزیابی عملکرد به منظور افزایش بهره وری بصورت مداوم و مستمر انجام می پذیرد تا از بروز مشکلات مختلف جلوگیری شود. این امر بسیار وقت گیر و خسته کننده است، داشبورد مدیریتی با ارائه بروز نمای بصری از اطلاعات و داده ها این امر را تسریع کرده و فرآیند ارزیابی را به امری سریع و دلچسب تبدیل می نماید. این عامل مهمی در صرفه جویی در زمان مورد نیاز برای تحلیل داده ها است.

تحلیل سریع داده ها می تواند بصورت مستقیم به بهره وری سازمان و افزایش سودآوری آن منجر شود . نقاط ضعف و قوت به سرعت شناسایی و تصمیم مناسب جهت رفع نقاط ضعف اتخاذ می گردد. انتخاب گزارش مناسب برای پیشرفت پروژه های مختلف شرکت می تواند در بررسی روندهای شرکت مهم بوده و مقایسه صحیح آن با وضعیت مالی گاهی حتی منجر به حیات یا ممات سازمان می گردد.

اطلاعات نمایش داده شده در داشبورد مدیریتی اطلاعات جامعی از سازمان است و با شفافیت زیاد می توان داده های معتبر در حوزه های مختلف را به یکدیگر مربوط کرده و مقایسه نمود.

پرسش های متداول نرم افزار داشبورد مدیریتی


نرم افزار داشبود مدیریتی در چه سرورهایی قابل نصب است؟

نرم افزار داشبورد مدیریتی بر اساس ساختار خود در بک اند نیازمند سرور ویندوزی با پایگاه داده SQL Server است. فرانت نرم افزار با زبان جاوا اسکریپت توسعه داده شده است که شامل دو بخش پنل و داشبورد است.

آیا برای استفاده از داشبورد مدیریت باید سایر نرم افزار های شرکت تغییر کند؟

نرم افزار داشبورد مدیریتی دارای یک ربات جمع آوری اطلاعات است که امکان جمع داده ها از تمامی نرم افزارها را فراهم نمی نماید. برای این منظور باید امکان دسترسی فقط خواندنی از پایگاه داده نرم افزار فراهم گردد.

داده های شرکت بصورت قلم وکاغذی ثبت می گردد و ما نرم افزاری جهت اتوماسیون نداریم. چگونه می توان از با این شرایط از داشبورد مدیریت استفاده کرد؟

در این حالت فقط کافیست تا یکی از پرسنل شرکت مسئول ورود اطلاعات و بروز رسانی نرم افزار گردد و اطلاعت داشبورد را در بازه های زمانی مشخص بروز نماید. در این حالت می توان از داشبورد مدیریت استفاده کرد.

آیا داده های داشبورد مدیریتی بصورت خودکار بروز رسانی می شوند؟

درصورتی که اطلاعات مورد نیاز در داشبورد مدیریتی، توسط نرم افزارهای سازمانی جمع آوری شده باشد با ایجاد دسترسی بصورت api یا دیتابیس شما همیشه داشبورد مدیریتی بروزی خواهید داشت.